İzmir Hayır Aşuresi

İzmir Hayır Aşuresi

İzmir Hayır Aşuresi

İzmir hayır aşuresi nedir? İzmir’de yaşayan yurttaşların veya kurumların hayırlarına aşure yaptırarak vatandaşlara ücretsiz olarak ikram etmesidir.

Bir anlamda hayra aşure dağıtımı dayanışma ruhudur. Ki İzmir’de lokma tatlısında olduğu gibi böylesi dayanışmaya dayalı toplumsal dayanışma gelenekleri hayli yaygındır.

Bir evin önünde, sokakta, meydanda, cami de veya iş yerinde, okulda bazen belediye önünde İzmir hayır aşuresi dağıtıldığını görürsünüz.

Hayra aşure dağıtımı gördüğünüzde yapmanız gereken sıraya girerek o aşureden almak. Bir güzel yemek ve hayır için dua etmek ya da güzel dileklerde bulunmaktır.

Aşure Nedir?

Aşure aslında bir oruçtur. Oruç sonrası hayra ikram edilen tatlıdır.  Doğu toplumlarında özel de İslami topluluklarda aşureye biçimsel olarak çok değişik ama özünde aynı anlam yüklenmiş bir nevi dayanışma anı, zamanı, zor günlerde dayanışarak ayakta kalma olarak anlam ve değer verilmiştir.

Aşure tatlısı da bu dayanışmanın ortaklaşmasıdır. Aşure tatlısında buğdaydan, incire, nohuttan nara kadar olabilecek her çeşit bakliyat, meyve katılarak adeta bir çeşit türü oluşturulmaktadır. Her şeyden biraz ama kıvamında leziz bir tatlının adıdır aşure tatlısı.

Nuh tufanı sonrası Nuh peygamberin gemide bulunan yiyeceklerden yaptığı tatlıya kimi aşure der. Her topluluk özel kendine göre mitolojik, tarihsel bir önem atfetmiştir aşureye. Adem Peygamberin tövbesi bugün kabul olmuştur. İbrahim Peygamber Nemrut’un ateşinden bugün kurtulmuştur. Musa Peygamber Firavunun zulmünden kavmini bugün kurtarmıştır. Eyüp Peygamberin yaraları bugün iyileşmiştir. Yakup Peygamber oğlu Yusuf’a bugün kavuşmuştur. Nuh peygamberin gemisi bugün karaya oturmuştur. İmam Hüseyin Kerbela’da bugün katledilmiştir.

Tarihsel geçmişi bu denli büyük olaylara dayanan aşure her bölge, halk, şehir ve topluluğa göre başka anlam ifade etse de ortak olarak anlatılan şudur. Büyük felaketler zorluklar ancak toplumların dayanışması ile atlatılabilir. İşte aşure çorbası ya da aşure tatlısı işte bu yüzden dayanışmadır.

İzmir Aşure Dağıtımı

İzmir Aşure Dağıtımı

Sayısı bazen 100(yüz), 200(iki yüz), 500(beş yüz), 1000(bin) veya daha fazla olan insan topluluğuna aynı anda aşure tatlısı yapım ve dağıtımını şehrimizde İzmir aşure dağıtımı hizmeti ekibimiz uzman ekibi ile yapmaktadır.

İzmir aşure dağıtımı ekibimiz seyyar aracımı zile gezici hizmet sunmaktadır. her adrese, her saatte aşure ustalarımız hazırladıkları aşureyi getirebilir ve misafirlerinize servis edebilir.

İzmir aşure dağıtımı sizin istediğiniz mekanda, zamanda, konuklarınızın olduğu yerde yapılmaktadır. Bu hizmet için gerekli tüm her şey ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

İstediğiniz malzeme firmamız tarafından markası bilinen ilgili bakanlıklardan onaylı ürünlerden alınarak aşure yapılıp servise hazır sıcak halde servisi gerçekleştirilmektedir.

İzmir Aşure Dağıtımı Fiyatı

İzmir Aşure Dağıtımı Fiyatı

İzmir aşure dağıtımı fiyatı nedir? Kaç kişilik aşure istediğinize, nerede ve ne zaman istediğinize göre İzmir aşure dağıtımı fiyatı değişiklik gösterebilmektedir. Yine hangi malzemelerin kullanılmasını tercih ettiğiniz de fiyata yansımaktadır. Elbette kaç kişilik aşure istediğinize bağlı olarak da İzmir aşure dağıtımı fiyatı belirlenmektedir.

Bize, hangi malzemelerden, kaç kişilik, nerede, zaman aşure hizmeti almak istediğinizi iletirseniz bizde size İzmir aşure dağıtımı fiyatı oluşturur, bilgi ve teklifi sunarız. Bir çok farklı firmadan fiyat ve bilgi teklifi almanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca firmamızın lokma tatlısı hizmetlerine dair İzmir lokma sayfasını ziyaret etmenizi yine ekibimize ilişkin bilgiler için de İzmir lokmacı sayfamıza bakmanızı öneriyoruz.