Lokma

Lokma

Lokma

Yiyeceklerden bir defada çiğnemeye ve yemeye yetecek kadar aldığımız parçaya lokma deriz. Bir lokma deyimi ile de anlaşıldığı gibi lokma kelimesi günlük hayatımızda çok çeşitli anlamlarda kullanılmaktadır.

Tarihin çeşitli evrelerinde savaş, yoksulluk, kıtlık yaşayan toplumlardan biriyiz ve bir lokmaya muhtaç yaşanılan zor günlerden belleğimize kazınan bir lokma kelimesi kutsiyet kazanmıştır.

Sadece bir kelimi, bir ifade değildir lokma, aynı zamanda toplum tarihinde yaşanan zor, acı günlere çağrışım onu yad etmedir.

Bu nedenledir ki lokma kelimesi toplumumuzun zor zamanında ki dayanışmayı da ifade eder. Lokmayı paylaşmak derin tarihsel kültürel mirasın yaşatılmasıdır.

Lokma Tatlısı Nedir?

Ülkemizin her bölgesinde, yöresinde, coğrafik duruma, kültürel geçmişe göre şekil farklılıkları olsa da lokma tatlısı gündelik hayatın içinde tüketilmektedir.

Lokma tatlısı

Lokma tatlısı nedir? Lokma tatlısı; mayalanan hamurun, mayalanması tamamlandıktan sonra, şekil verilerek, iyice kızdırılan yağda, çıtır oluncaya kazar kızartılarak şerbetlenerek hazırlanan tatlı türüdür.

İşte bölgeye göre, kültüre göre yapılan hamurun hazırlanması, yağda kızartılma şekli, şerbet ve şerbetleme yöntemi hatta tüketilme şekli bile değişiklikler göstermektedir.

Biçimsel değişiklikler olsa da özünde lokma tatlısı mayalı hamurun kızgın yağda kızartılır kızartılmaz şerbetlenip tüketilmesine denir.

Lokma Tarifi?

Lokma tarifi de elbette hangi lokmanın yapılacağının türüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak lokma tarifi şöyle yapılabilir.

Lokma tarifi

Özlü de denen kaliteli undan yapılan hamur mayalanmaya bırakılır. Sağlıklı, kaliteli bir sıvı yağ iyice kızartılır.

Mayalan hamur istenir ise yuvarlak, halka veya benzeri şekil verilerek kızgın yağda iyice çıtır oluncaya kadar kızartılır. Aslında bu işlem çok hızlı olur.

Kızartılan lokma, yağdan kızgın halde alınıp üzerinde şerbet gezdirilir yani şerbetlenir. Bu aşamadan sonra lokma tüketilmeye, servise hazırdır.

Lokma sıcak şerbetlenip sıcak tüketilmesi gereken bir hamur tatlısıdır. Tariflerde bu ayrıntı atlanmamalı ve unutulmamalıdır.

Geleneksel Lokma Tatlısı

En başta bilginize sunduğumuz gibi lokma tatlı olarak geleneksel lokma tatlısı kimliğine artık kavuşmuştur.

Çünkü mevlit, düğün, nişan, nikah, ölüm, doğum, bayram, özel anma, kutlama, davet gibi geleneksel etkinliklerde geleneksel lokma tatlısı ikram edilmektedir.

Özellikle İzmir de bu tür geleneksel etkinliğe gidenlerin gözü önce lokma tatlısını arar varsa, ikram edilmişse tatlısını yer ve duasını eder.

Mevlit okutulur iken nişan, nikah yapılır iken ilk akla gelen lokma ikram etmek olmaktadır. Konukların sayısı 100, 200, 500, 1000 de olsa akla önce konuklara lokma ikram etmek geçer. Bu hayrına yapılır.

Biz de İzmir lokma hizmetini İzmir lokmacı ekibimiz ile profesyonel olarak yapıyoruz.