Lokmacı

Lokmacı

Lokmacı

Lokma tatlısını mükemmel yapan, kıvamını çok iyi tutturan, bu tatlısı ikram etmesini bilen işin ehli meslek erbabı kişilere lokmacı denir. Kişi kendisine lokmacı demez, diyemez. Lokmasını yiyen insanlar ustaya lokmacı der veya demez. Çevrenin meslek sahibi ustasına verdiği bir sıfattır lokamcılık.

İzmir Lokmacı Bilgilendirmesi

Teknik artık hayatımızı her anlamda belirler oldu. Sofralarımıza dair girdi. İnanç ve geleneklerimizi de etkiledi. Önceden yüz, iki yüz, beş yüz kişiye hayır lokması dökmek, servis etmek günleri alacak bir işti. Uğraştı.

Lokma makinesi değil beş yüz bin kişilik lokmayı dahi saatler içinde yapar oldu. İzmir lokmacı sektörüne dönüştü. Sokaklarda yüzlerce lokmacı arabası görülür oldu.

Lokmacı

Lokmacı makinesi ile birlikte aslında lokma yaygınlaştı fakat lokmacılık mesleği can çekişir hale geldi. Neden mi?

Lokma baklava ve diğer tatlı türleri gibi yemek sonrası veya sohbet arası tüketilen bir tatlı olmasının çok ötesinde bir tatlı türüdür. Lokma tatlısı cenaze evinde, mevlitte, düğün evinde, nikah evinde, iş yeri açılışında, dua eşliğinde hayra ikram edilen bir tatlı geleneğidir. Yiyen de duasını ederek, “Allah kabul etsin” diyerek yer.

Lokma makinesi lokmayı yapıyor. Lokmacı verdiği hizmetten ötürü ödemesini alıyor. Bu muhteşem gelenek ve bu geleneğin değerlerini lokmacı biliyor mu, uyguluyor mu sorun bu. Yok olan budur.

izmir lokmacı

Lokmacı arayışınız varsa, hayra lokma döktürmek için araştırma yapıyorsanız, lokma tatlı ustası baktığınız kadar değer ve geleneklerine bağlı lokmacı araştırması da yapmanız gerektiğini bilginize sunmak isteriz. Elbette bu sizin için önemliyse bir anlamı olan bilgilendirmedir.

Lokmacı İzmir

Lokmacı İzmir firmalarının sadece makine ile değil, gelenek ve değerleri ile hizmet sunan firma ihtiyacınız varsa damla lokma firmasını dikkatli incelemenizi tavsiye ederiz. Neden mi? Firmamız lokmacıları meslekten ve gelenekten yoğrulmuş, kadrolu, profesyonel hizmet sunan kadrolardır.

Daha fazla bilgiye de İzmir lokma sayfamızdan bakabilirsiniz.

  • Lokmacı
  • Lokmacı